יום רביעי, 20 באוקטובר 2010

סרטן השד שלה

סרטן השד


חודש אוקטובר הוא חודש המודעות לסרטן השד, קורין  מריסים ורסיסים הרימה את הכפפה, נוספו לכך דיונים בפורום איפור בתפוז, ועלתה הצעה שכל אחת תכתוב החודש משהו שקשור לנושא כדי לעורר את חשיבות הגילוי המוקדם (בדיקה) אצל נשים, שהן עיקר הקוראות של הבלוגים.
 החלטתי לשוחח עם מישהי שהיא דוגמא לנצחון רק בזכות גילוי מוקדם.

סרטן השד היא מחלה שקודם כל פוגעת בנשיות אח"כ בכל השאר.
מחלה שאפשר לנצח כשמגלים בזמן!

אל אורלי הראל הגעתי דרך עמותת אחת מתשע. שוחחתי עם אורלי בטלפון פעם אחת, שיחה ארוכה, היא שיתפה אותי בפתיחות יוצאת דופן, הנה הסיפור שלה:

הגילוי: לפני עשר שנים, כשהיתה צעירה רק בת 36.
כאשר התגלה אצל אימה גוש טרום סרטני חשבה שכדאי להיבדק, הרופאה שלה חשבה שבדיקה עבורה מיותרת, מכיוון שהיתה מאד צעירה. היא התעקשה ודרשה וכך גילתה בזמן, סרטן אלים, למזלה.

הבדיקות: בדיקה לגילוי סרטן השד בגיל צעיר (עד 50) נעשית בד"כ באולטרא סאונד, בדיקה שמזכירה את בדיקות ההריון, הרבה יותר נעימה מממוגרפיה. הגוש יכול להיות בשד ו או בבית השחי, לא תמיד אפשר להרגיש אותו. את התשובה קיבלה במקום... יצאה משם עם הסרטן.

הרגע שאחרי: סחרור. שגרה חדשה, היא דואגת בעיקר לצד הטכני, ברגשות תטפל מאוחר יותר. היא מגייסת את המשפחה הקרובה כולל הילדים, שהיו אז מאד צעירים, מבררת על רופאים וסוגי טיפולים, לוגיסטיקה של מלחמה. שבוע אחרי הבדיקה נותחה, מבחינתה יצאה מהניתוח בריאה.

הטיפולים: אחרי הניתוח מגיעה סדרה של טיפולים בכימוטרפיה והקרנות, חייבים להשתמש בכל הארטילריה כדי שהסרטן לא יחזור.

כימוטרפיה- או בקיצור (ובחיבה) "כימו" מורכב מחומרים כימים מאד חזקים אותם היא מקבלת לוריד אחת לשלושה שבועות. לטיפולים אלה תופעות לוואי קשות של: חולשה, בחילות, נשירת השיער ועוד... עד שהיא מתאוששת מטיפול אחד של "כימו" מגיע הטיפול הבא. היא מגיעה לטיפולים עם בני משפחתה, לרוב עם אחותה. כשחוזרת הביתה מתחילות התופעות, עם הזמן היא לומדת להסתדר איתן.

הקרנות- ההקרנות מתבצעות בביה"ח שהיא בוחרת, היא נוסעת כל יום (למעט שישי ושבת) הקרנות זה ממש כמו צילום רנטגן, על השד, עניין של כמה דקות, שלעיתים כרוך גם בכוויות כמו בחשיפה לשמש.

ההתמודדות: מחלה במשרה מלאה. היא קונה יומן ומנהלת את המחלה, בדיקות, רופאים, "כימו", הקרנות, טיפולים של אחרי... טראומה רצינית לגוף ולנפש, הם יתאוששו אחרי שנה פלוס.

הצד הכלכלי: להיות חולה עולה הרבה כסף.
המחלה הגיעה לה באמצע החיים, בלי הכנה מוקדמת, מספר חודשים לאחר שהתפטרה מעבודה קבועה, ממש כשחיפשה את דרכה. לפני גילוי המחלה, ובעצת חברתה (סוכנת ביטוח) שמרה על כל הביטוחים כולל אובדן כושר עבודה. בזכות עצתה של חברתה, קיבלה בזמן המחלה משכורת מח"ב הביטוח, כל היתר כוסה ע"י קופ"ח.

הנשיות: כשהיא שומעת שאני מאפרת, היא מציינת בפניי את חשיבות האיפור בזמן המחלה, כשאין שיער, ואין גבות, ואין ריסים, ואין מצב רוח. לאיפור תפקיד חשוב בשיפור המראה וכתוצאה ישירה בשיפור מצב הרוח. מעט במצבים מסויימים זה הרבה.

הנצחון: מתוק. אחרי שמנצחים סרטן הכל נהיה קטן.

היום: עשר שנים אחרי, היא עצמאית. מנהלת עסק משלה - קנמון עיצוב עם טעם, והחיים שלה יפים גם בזכות המחלה.

המסר:
אם יש רקע משפחתי כלשהוא לסרטן השד להיות עירנית: אמא, אחות, דודה סבתא – כדאי ללכת להבדק לא לחכות לגיל 50, לא לטמון את הראש בחול.

בדיקה מוקדמת מצילה חיים! לא מתים מסרטן השד, מתים מגילוי מאוחר.

• עצמאית או לא עובדת, גם אם קשה כלכלית, הפרישי כסף לביטוחים, זה יכול לנחות באמצע החיים.

ואת קוראת יקרה, חודש המודעות נועד לך,  עשי בדיקה, תהיי שקטה.

לאתר של אורלי הראל

לאתר של אחת מתשע

לאתר שלי איפור מקצועי5 תגובות: